בטיחות הצללות

בטיחות הצללות וסככות – בגני ילדים ובבתי ספר

קרינת השמש בישראל היא קרינה עוצמתית ביותר, בעלת פוטנציאל נזק גדול לכל אדם החל מגיל תינוק ועד לגיל 120. בכל ימות השנה (כן, גם בחורף) קרינת השמש פוגעת בשטחים הבנויים בעיר וגורמת להתחממות האוויר ב-2 עד 4 מעלות צלזיוס. שטחי הפנים הבנויים כמו למשל קירות מבנים ותקרות עשויים להתחמם גם הם ב-20 עד 50 מעלות צלזיוס מעל טמפרטורת האוויר כך שהחום מורגש בצורה עוצמתית יותר.
אחת האסטרטגיות הנכונות להתמודדות עם קרינת השמש וסכנותיה, היא לתכנן ולהשתמש בפתרונות הצללה שונים. ההצללה מסייעת בצמצום קרינת השמש ובפגיעות הפוטנציאליות בילדים. בשנים האחרונות תחום ההצללות התקדם והתפתח וכיום ניתן למצוא מערכות הצללה בצורות, צבעים וגדלים שונים.

הצללות במוסדות החינוך ובפארקים לילדים

הפארקים ומתקני המשחקים הן במקומות ציבוריים והן במוסדות החינוך מהווים אטרקציה מהנה לכל הילדים בכל הגילאים, הם מאפשרים לילדים תחושות חופש והוצאת אנרגיות בצורה חיובית וחברית. חשוב לזכור שבכל עונות השנה יש את חובת ההצללה, גם בחורף קרני השמש מגיעים אלינו ועשויים להזיק ולפגוע בבריאות הילדים.
בתחום ההצללות לילדים, סוג הצללה הפופולארי ביותר הוא סככת צל. ע"פ משרד החינוך, כל סככה תעבור תהליך תכנון מסודר של הנדסאי מוסמך, אשר יוודא עמידה בתקנים והעברה מסודרת בתהליך הרישוי. גם בחורף וגם בקיץ, יש לוודא שהסככה יציבה ועמידה לכל תנאי מזג האוויר השונים ולכל העומסים והלחצים שעשויים להפעיל הילדים.

משרד הכלכלה, בשיתוף פעולה עם משרד הבריאות ומשרד הבינוי והשיכון קבע כי במעונות יום, משפחתונים וגני הילדים לפחות 25% משטח חצר המשחקים לילדים יהיה מוצל. בנוסף, נקבע כי בכל חצר יהיו לפחות שתי סככות צל ואחת מהן חייבת להיות סככה קבועה. בהמשך, משרד החינוך קבע כי בבתי הספר השונים שטח ההצללה בחצר יהיה לפחות 25%.

משרד החינוך מחייב ביקורות שנתיות של ההצללות במוסדות החינוך למציאת תקלות ומפגעים שונים, ותיקונם באופן מידי. אחד המקרים הקשים שהתרחשו בשנים האחרונות היה כאשר פעוטה בת שנתיים ממרכז הארץ פונתה לבית החולים במצב קשה לאחר שטיפסה על מגלשה חמה שלא הייתה תחת הצללה ראויה. הילדה רצתה להתגלש והתיישבה על המגלשה ובעקבות כזאת נכוותה באורח קשה בידיים וברגליים.

יועץ בטיחות סככות וציליות – בין שירותנו

חברת ד.ד. הנדסת בטיחות ורישוי מספקת שירותי תברואה מקצועיים לכלל מוסדות החינוך בישראל – גנים, משפחתונים, בתי ספר ופנימיות במשך שנים רבות.
בין שירותינו:
אישור תברואה לסככות הצל
בדיקת רכיבי הסככות ותקינותם
בדיקות יציבות הסככות לאורך זמן
ביצוע ביקורות שנתיות ומתן המלצות לתיקונים

למידע נוסף הנכם מוזמנים לעיין במסמך "הצללה במוסדות חינוך ובמגרשי משחקים בגנים ציבוריים" של מרכז המחקר המידע של הכנסת

ייעוץ ראשוני ללא עלות

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

חדש!

מגוון רחב של שירותים לבתי ספר, גני ילדים, מעונות, מוסדות חינוך וקייטנות

על פי דרישות משרד החינוך